Въпреки че повечето хора слушат музика за удоволствие, в тази статия ще ви разкажа по-подробно как музиката може да помогне и за подобряване на цялостното ни физическо състояние. От намаляване на стреса и усъвършенстване на когнитивните умения до насърчаване, вдъхновяване и креативност, силата на музиката е наистина невероятна.
Не е изненада, че музиката може да въздейства емоционално на човек. Всички ние имаме поне една любима балада, която ни кара да се просълзяваме или пък някое готино денс парче, което чуем ли по радиото, веднага се разтанцуваме в ритъм. Слушането (и създаването) на музика увеличават притока на кръв към областите на мозъка, които генерират и контролират емоциите. Чуството, което изпитваме, когато чуем особено вълнуващо музикално произведение е в резултат от отделянето на веществото допамин в тялото ни- невротрансмитер, който предизвиква усещане за удоволствие и благополучие.

Back View. Man Listening to Music with Headphones. Young Brunette Guy in Red Checkered Shirt shows gesture rock sign. Isolated on Gray Background. Concept of People Emotions
Още по-интересен факт обаче е, че редица проучвания направени от изследователи в Станфордския университет доказват как музиката може да повлияе на мозъчната функция със същия успех с който биха повлияли и лекарствата от добре познатата ни медицина. В едно от проучванията, участниците, които претърпели инсулт и слушали музика ежедневно, имали значително по-голям прогрес във вербалната памет и когнитивните си способности в сравнение с преживелите инсулт, които не са слушали музика. В друго проучване е пускана музика на жени, които раждали, както и на хора с тежки заболявания, съпроводени от болка. Тенденциите за облекчаване на болката се приписват на способността на музиката да отвлича вниманието. Съсредоточавайки ума върху любимата мелодия, в тялото се освобождава допаминът, който споменахме по-рано и по този начин се намалява усещането за болка. Някои учени подозират, че ефектът на музиката върху физическото тяло може частично да се корени и във факта, че звуковите вълни всъщност представляват вибрации. Виброакустичната терапия използва нискочестотен звук, за да произведе вибрации, които се прилагат директно към тялото. Най-малко седем научни изследвания показват подобрение на двигателната функция при индивиди с церебрална парализа, лекувани с виброакустична терапия.
Може да отнеме години на учените да установят напълно въздействието на музиката върху мозъка, но едно е сигурно- колкото по-активно я включваме в ежедневието си, толкова по-положителен ще бъде ефектът от нея върху нашето психическо и физическо състояние.
Автор
Ивона Ивайлова